A mellnagyobbításnál és számos esetben a mellfelvarrásnál implantátumokat ültetünk be, amelyek nem egy esetben 15–20 évig is helyükön maradnak.  A megfelelő implantátum kiválasztása ezért az egyik legnehezebb feladat, amelyet a páciensnek és az orvosnak közösen kell megoldania. Az alábbi tájékoztatóban ezért igyekeztünk összeszedni azokat az implantátumokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, amelyek segíthetnek ebben a döntésben. Így Önnek lesz ideje összegyűjteni az ezzel kapcsolatosan felmerült kérdéseit és a vizsgálatot követő konzultáció során megbeszélni ezeket az operáló orvossal.

mellplasztika mellnagyobbítás mellfelvarrás mellimplantátum mellműtét plasztikai beavatkozás plasztikai sebész

A mellimplantátumoknak jelenleg két típusa ismeretes, fiziológiás sóoldattal, illetve szilikon géllel töltött protézisek. A fiziológiás sóoldattal töltött mellimplantátumok külső burka is szilikonból készül, az ebbe töltött steril, sós folyadék pedig az emberi test szöveteiben is megtalálható só és víz koncentrációja. Az implantátum sérülése, kilyukadása esetén a természetes összetevőknek köszönhetően a sós oldat egyszerűen felszívódik.

mellplasztika mellnagyobbítás mellfelvarrás mellimplantátum mellműtét plasztikai beavatkozás plasztikai sebészA szilikonzselé implantátumok külső burka szilikon és úgynevezett kohézív, sűrű géllel töltött, melyet szélesebb körben alkalmaznak a plasztikai beavatkozások során. A kohézív gél memóriával rendelkezik és állaga olyan, mint a kocsonya, így a külső burok sérülése esetén sem áramlik szét a testben a zselé.

Ez az anyag hasonlít leginkább a természetes emlőhöz, mozgás és érzés tekintetében is. A kohézív gél implantátumok különböző keménységűek. A lágyabb, standard gél tapintásra puhább, bizonyos testhelyzetekben a gyűrődése jobban látható a mell felső részén, ez abban az esetben fordul elő, ha nagyon vékony felette a bőr és a mell állomány. A keményebb, erős kohézív gél sokkal jobban tartja a formáját.

Az implantátumok formájukat tekintve elég változatosak; lehetnek kerek és csepp alakúak, ezen belül pedig alacsony, magas vagy közepes profilúak (az implantátum vastagságát, ill. magasságát jelöli), felszínüket tekintve pedig sima, texturált és poliuretán hab bevonatúak. Intézetünkben a texturált és poliuretán mellimplantátumokat használjuk.

A texturált implantátumok felszíne egyenetlen, érdes a sima felszínű implantátumokkal ellentétben. A texturált implantátumok célja a tokzsugorodás (kapszuláris kontraktúra) kialakulásának minimálisra csökkentése, ugyanis a befogadó szervezet minden esetben a beültetést követően tokot képez az implantátum körül. Amennyiben az implantátum felülete érdesített, úgy a tok, vagy a kapszula túl vastaggá válása vagy zsugorodása ritkább.

mellplasztika mellnagyobbítás mellfelvarrás mellimplantátum mellműtét plasztikai beavatkozás plasztikai sebészA poliuretán (Polyurethane) implantátumok a mellimplantátumok legújabb generációja. Ezek az implantátumok a biodesign gélnek és a poliuretán hab bevonatnak köszönhetően rendkívül formatartóak, ezért jelentős mértékű fogyás esetén is megtartja eredeti, szép formáját. Mivel fajsúlya könnyebb, nagyobb méretű kebleknél is ezt a típust javasoljuk. Beültetése esetén pedig nincs szükség mellműtét utáni masszázsra.

Az implantátum profiljának kiválasztása is azok közé a feladatok közé tartozik, amelyet az orvosnak és a betegnek közösen kell megoldania. Elsődleges szempont természetesen a kívánt forma elérése, de az implantátum kiválasztásánál nagy jelentősége van a meglévő emlő nagyságának és az emlő bőrének a minőségének, valamint, hogy az izom alá, vagy fölé kívánjuk behelyezni az implantátumot.

Következő cikkünkben folytatjuk a mellimplantátumok bemutatását.